W sześciu miejscowościach w Wielkopolsce odbywają się zajęcia warsztatowe – dziennikarsko-telewizyjne którego tematem jest praca animatora kultury w danym regionie. Młodzież również podejmuje się działalności na zasadzie wolontariatu, tworząc swoje „pierwsze projekty”. Jeszcze na warsztatach w okresie letnim grupy zainteresowanych zorganizowały wyjście na wykład i zwiedzanie wystawy w Bibliotece Miejskiej w Łebie. Pomogli też w przygotowaniu spotkania z gościem specjalnym na temat języka esperanto, stworzonego przez polskiego lekarza Ludwika Zamenhofa w 1887 roku.
Wspólnymi siłami przeprowadzono też pierwszy wywiad z animatorem kultury, pracującym w Bibliotece Miejskiej w Łebie. Wywiad uwzględniał „akcenty poznańskie” – biblioteka w Łebie przyjęła nazwę imienia Małgorzaty Musierowicz.
Obecnie trwają przygotowania w sześciu miejscach w Wielkopolsce do przeprowadzenia wywiadów z animatorami kultury oraz zorganizowania pokazów konkursowych filmów amatorskich przez uczestników projektu. Między innymi w Zespole Szkół Ogólnokształcącym w Krzyżu Wielkopolskim, Zespole Szkół w Grodzisku Wielkopolskim,
w Zespole Szkół Zawodowych im. Hipolita Cegielskiego w Chodzież
oraz Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie;
a także w Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Rawiczu;
Warsztaty zostały dofinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.